Огірок – це однорічна трав’яниста рослина, родич гарбуза та кавуна. Походить огірок з Індії, там досі можна зустріти його в дикому вигляді.
Сьогодні існує безліч культивованих сортів огірків. Звичайно, молоді свіжі огірки – найкорисніші.
Корисні властивості огірка для нашого організму
Огірок на 97% складається з води, в якій розчинено безліч корисних речовин та мінералів, зокрема калій, магній, цинк, йод, залізо, фосфор, кремній.
- Огірки містять багато клітковини. Неперетравлювані харчові волокна дуже корисні для очищення організму та живлення мікрофлори кишківника.
- Міститься багато вітамінів – B1, А, С, Е, К.
- Особливе значення має калій у складі огірків, потрібний для здорового серця і судин, підтримки водно-сольового балансу в організмі.
- Огірки – природний сечогінний та жовчогінний засіб, мають легкий проносний ефект. Їх рекомендується вживати в разі набряків і закрепів.
Огірки – прекрасна закуска
Огірки у будь-якому вигляді збуджують апетит і стимулюють вироблення шлункового соку, покращують перетравлення їжі та відновлюють обмін речовин у разі його порушень.
- Тартронова кислота, що міститься в огірках, бере активну участь у вуглеводному обміні та перешкоджає утворенню жирових відкладень. Ця кислота просто гальмує перероблення зайвих вуглеводів у жирові клітини.
- Багато корисних речовин міститься і в шкірці огірків. Наприклад, алкалоїд фізетин – антиоксидант, що захищає мозок, зокрема й від хвороби Альцгеймера.
Шкода огірків
Високий вміст калію в огірках може принести не тільки користь, а й шкоду. Річ у тім, що в разі надлишку калію в організмі порушується кислотно-лужний баланс і може розвиватися гіперкаліємія – захворювання, за якого порушується робота нирок, може розвинутися виразка тонкого кишківника і початися проблеми із серцево-судинною системою.
Оскільки огірок майже цілком складається з води, в ньому можуть міститися нітрати – добрива нерідко використовують для швидкого дозрівання, а недобросовісні виробники можуть перевищувати норми в кілька разів!
Нітрати розчиняються та зберігаються в таких огірках, тому ними можна отруїтися так само, як і кавунами. Тому огірки рекомендується вимочувати кілька годин у чистій воді.
Огірок – продукт малокалорійний
Огірків можна з’їсти за один раз багато – це лише 15 ккал у 100 г. Але він стимулює апетит. Тому не варто надто захоплюватися огірками перед їжею людям із зайвою вагою і тим, хто дотримується дієти – ризикуєте лише розігріти апетит.
Не варто вживати багато огірків людям із хронічними захворюваннями шлунково-кишкового тракту. Гастроентерологи не рекомендують після вживання огірків пити холодну воду, газовані напої і тим більше молоко.
Як правильно їсти огірки?
У сезон їсти огірки потрібно, звісно, свіжими. Надавайте перевагу огіркам хрустким, щільним, соковитим. Вживати їх краще разом зі шкіркою – у ній висока концентрація корисних речовин і цінна клітковина.
Маленьким дітям слід вживати огірки без шкірки. Зі свіжих огірків можна готувати салати, холодні літні супи, закуски, лимонади, різноманітні бутерброди.