Гранат: користь та шкода

blank

Гранат – це плід гранатового дерева округлої форми насиченого червоного кольору. У одному гранаті близько 700 соковитих зерняток, відокремлених тонкою мембраною. А у перекладі з латинської granatus і означає насінини. Відомо понад десять сортів гранату різних на смак та колір, які наповнені вітамінами та мінералами.

Корисні властивості граната

У гранаті міститься близько 15 амінокислот, майже половина з яких є незамінними і містяться лише у м’ясі. 

  • Багато в гранаті мінеральних речовин: сполуки йоду, кальцію, калію, міді, фосфору, кремнію, заліза.
  • Гранат містить збалансований комплекс вітамінів С, B6, В12 та Р.
  • Часто гранат називають природним інсуліном. Це один із небагатьох фруктів, які можна та потрібно вживати хворим на діабет. 
  • Пунікалагін та інші антиоксиданти, що містяться в гранаті, зміцнюють стінки судин та знижують рівень «поганого» холестерину.
  • Кісточки граната також корисні для здоров’я – в них багато клітковини та складних вуглеводів, які важливі для нормальної роботи ШКТ.

Користь граната для здоров’я  

Гранат у народній медицині застосовують для лікування атеросклерозу, анемії, дизентерії, гіпертонії, захворювань печінки та нирок, для загоєння ран при опіках та порізах, для відновлення гормонального балансу, зняття нервозності, дратівливості та головного болю. Перевірені способи лікування існують у тих народів, де гранат найбільш поширений.

  • Вживання м’якоті гранату ефективне для поліпшення функціонування серцево-судинної системи та шлунково-кишкового тракту. 
  • Використовують гранат як загально зміцнювальний, знеболювальний, протизапальний, асептичний, сечогінний, жарознижувальний, антицинготний засіб. 
  • Сік граната є біостимулятором, що використовується при лікуванні підшлункової залози, недокрів’я. 

Цілюща користь граната

Цілющі властивості граната зосереджені не тільки в ніжній та соковитій м’якоті його зерняток. Цінними є і кісточки, шкірка плоду, квіти, листя і навіть коріння дерева. 

  • Ліки з використанням шкірки плодів гранату, зупиняють розмноження бактерій туберкульозу, паратифу, черевного тифу, кишкової палички, всіх видів холерних вібріонів та інших бактерій. 
  • Відвари листя і настої мають антибактеріальні властивості.  
  • Препарати на основі квіток гранату показані при хворобах горла і носа, а також для знеболювання. 
  • Гранат є чудовим натуральним відбілювачем для шкіри при виведенні ластовиння та пігментних плям на шкірі. 

Шкода та протипоказання до вживання граната

Гранатовий сік протипоказаний за наявності виразкової хвороби шлунку та гастриту з підвищеною кислотністю. Стоматологи радять пити гранатовий сік розведеним водою, адже концентрований напій може призвести до руйнування зубної емалі. Варто бути уважними з дозуванням препаратів на основі шкірки плодів граната, яка містить отруйні алкалоїди. 

Гранат і дієти

Гранат ідеальний для розвантажувальних днів. Енергетичний запас 100 г м’якоті становить лише 60-80 ккал, а в 100 мл соку ще менше – 40-65 ккал. Є багато рецептів смачних соусів, закусок та салатів з гранатом – з волоськими горіхами, квасолею, селерою, яблуками та родзинками. Плоди можна довго зберігати в холодильнику, і вони не втрачатимуть ні корисних властивостей, ні смаку.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Прокрутити вгору