Корисні властивості цибулі

цибуля

Цибуля належить до роду пряно-ароматичних трав’янистих рослин. Відомо близько 400 видів цибулі, у їжу вживають 228 її різновидів. У цибульному сімействі існує кілька основних сортів, які відрізняються не тільки на вигляд, але і за смаковими якостями. 

Ріпчаста цибуля – рослина богів

З прадавніх часів в Єгипті цибуля була символом безсмертя. Стародавні греки цінували цибулю як ліки, але в їжу додавали рідко, вважаючи її їжею простолюду через різкий запах. Римські легіонери вживали багато цибулі, вважаючи, що вона робить воїна безстрашним. Прадавні шумери та єгиптяни називали ріпчасту цибулю рослиною богів та уявляли, що і Всесвіт влаштований за зразком багатошарової цибулини.

Склад корисних речовин у цибулі

У цибулинах містяться органічні кислоти, ефірні олії, кемпферол, амінокислоти, глюкоза, вітаміни В1, В2, В6, РР, Е, С. у великій кількості представлено мікро та макроелементи: бор, кобальт, марганець, натрій, калій, молібден, мідь, нікель, рубідій, фтор, хром, фосфор, кремній, кальцій, магній, залізо, хлор. Сірка відповідає за різкий запах. 

Корисні властивості цибулі  

Фітонциди знищують стрептококи, дизентерійну, дифтерійну та туберкульозну палички. Для лікування та профілактики застуди та грипу добре нюхати нарізані часточки цибулі кілька разів на день. Вітамін С сприяє підвищенню імунітету, активує обмін речовин, сприяє кровотворенню та очищенню крові, стимулює процеси травлення, виводить з організму зайву рідину. 

Зелене листя цибулі багате каротином, який покращує стан шкіри. Для позбавлення від ластовиння добре щодня протирати обличчя свіжою цибулею, розрізаною навпіл. Якщо болить голова, спробуйте понюхати шматочок сирої цибулі, замість того, щоб ковтати таблетки, багатьом допомагає.

Цибуля порей

Відсутній різкий запах і смак, що, однак, не впливає на цілющі властивості. Цибуля порей не утворює цибулину, має потовщену білу ніжку та широке плоске листя, яке  використовують у їжу. Має здатність очищати кров, тому корисно застосовувати її для профілактики атеросклерозу у суміші цибульного соку та меду. Порей має приємний пікантний смак.  

Цибуля шалот

Складається з декількох дрібних цибулин, з’єднаних в одну. Шалот соковитіший, м’який та ароматніший за цибулю ріпчасту. Для нього характерний своєрідний специфічний, запашний аромат. Використовується в медицині як протизапальний засіб. Шалот найбільш пікантний з усіх сортів цибулі, а після термічної обробки стає дуже ніжним на смак і навіть трохи солодкуватим.

Цибуля батун

Має своєрідне дудчасте листя. Справжньої цибулини не утворює, тому в їжу вживають тільки листя. Батун має всі властивості ріпчастої цибулі. А вітаміну С у ньому навіть більше. Батун відомий хорошими властивостями, що дезінфікують.

Шкода цибулі

Не варто захоплюватися поїданням цибулі людям, які страждають на панкреатит, виразкову хворобу шлунку та кишківника, підвищену збудливість нервової системи, мають захворювання нирок та печінки. 

Цікаві факти про користь цибулі

У цибулі більше рослинних цукрів, ніж у яблуках та грушах. Але навіть якщо вам подобаються дієти, не варто поспішати викреслювати цей овоч зі свого раціону, адже цибуля – це ще й чудовий спалювач жирів. Спеціальна дієта передбачає щодня їсти цибульний суп.

Сік цибулі використовують як знеболювальний засіб при укусах комах.  Компреси з натертою цибулею застосовують при наривах, запаленнях, ранах, що довго заживають. Свіжий цибульний сік – чудовий засіб проти ревматичних болів, набряків, випадіння волосся, лишаю, лупи.  

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Прокрутити вгору