Святвечір – вечір напередодні Різдва, традиційно залишається для українців одним з найважливіших днів у році. Для християн і для всіх тих, для кого Різдво з дитинства означає любов, спокій та час з найріднішими.
А ще, українське Різдво відрізняється особливими кулінарними звичаями, тому що страви, які готуються на Святвечір, пісні і їх дванадцять.
Свята вечеря
Перелік страв на Святвечір значно відрізняється у різних регіонах України, ті самі страви можуть готуватись по-різному або містити відмінні інгредієнти. Ми підготували перелік 12 пісних різдвяних страв, найбільш поширених на Західній Україні.
Єдиною непісною стравою у нашому Різдвяному меню будуть пампухи, утім вони вже стали невід’ємним атрибутом Святої Вечері і оминути їх увагою було б недоречно.
Водночас подекуди готують пісні пампухи з дріжджового пісного тіста, що смажаться, як і звичайні пампухи.
12 пісних різдвяних страв
- Кутя – найважливіша різдвяна страва, традиція приготування якої сягає давніх давен. За звичаєм, за час різдвяних свят, кутя готується тричі: багата кутя – на святвечір, щедра кутя – на Старий Новий Рік та голодна кутя – на вечерю напередодні Водохреща. Способи приготування куті теж в кожному регіоні різні – в одних прийнято додавати родзинки та сухофрукти, в інших – лише мак, горіхи та мед. Ви можете спробувати наш рецепт куті чи приготувати її так, як готувала ваша бабуся або спробувати різні рецепти і вибрати, який вам більш до вподоби.
- Борщ з вушками. Багато де прийнято подавати лише юшку з борщу, без густого, проте є регіони, де подають звичайний пісний борщ. Незмінними залишаються тільки вушка. Вушка – це такі малесенькі «варенички» з грибною начинкою, зроблені у формі вуха. Для їх приготування готується тісто, як на вареники, яке потрібно тонко розкачати. Для начинки відварюються гриби, найкраще білі, перемелюються або подрібнюються в комбайні, обсмажуються на олії з цибулькою і присмачуються сіллю та перцем. Тоді розкачане тісто нарізуємо ромбиками, кладемо начинку, робимо такий прямокутний «вареничок», а тоді кінці його склеюємо разом. Виходить вушко. Вушка відварюються окремо в підсоленій воді і подаються в тарілці разом з борщем. З борщу з вушками, зазвичай, починається Свята Вечеря.
- Вареники. Тут варіантів безліч – десь готують вареники з капустою, десь з картоплею чи грибами. Головне, щоби вони були пісними, а подавати їх можна з підсмаженою на олії цибулькою або пісною грибною поливкою.
- Пісні голубці – одна з головних страв на Святвечір. Часто готують голубці з картоплею чи пшоном. Ми пропонуємо вам рецепт голубців з картоплею, проте багато хто готує і класичні голубці з рисом, просто без м’яса.
- Оселедець з цибулькою незмінний на Різдвяному столі. А ще, оселедець прекрасно пасує до пісних страв, таких як голубці з картоплею чи вареники. Ви можете купити готове філе оселедця чи приготувати його самостійно. Важливо ретельно вийняти кісточки, тоді нарізати філе оселедця шматками, притрусити цибулькою і полити олією.
- Риба. Тут вже однозначного рецепту не існує, тому що в кожному регіоні існували свої різдвяні страви з річкової риби і вони кардинально відрізнялись. Десь було прийнято готувати фаршировану рибу, десь захолоджену, на кшталт заливної, у деяких регіонах з посіченої в однорідну масу дрібної річкової риби готували кулі, схожі до фрикадельок. Часто в переліку страв на Святвечір можна зустріти запечену рибу.
- Узвар – традиційний напій на Святвечір, готується він дуже просто – сушені яблука та груші відварюються у великій кількості води, приблизне співвідношення – 200-300 гр сухофруктів на 3л води. Не забудьте ретельно вимити сухофрукти перед варінням, особливо, якщо серед них трапляються копчені. Варити до повної готовності фруктів, а коли узвар вже готовий, можна додати пару ложок меду, якщо хочете, щоби узвар був солодким.
- Різдвяні калачі також нерідко трапляються в переліку різдвяних страв, хоч їх прийнято готувати не всюди. Випікають їх з білого дріжджового тіста і формують у формі плетеного калача. Така випічка вимагає певної вправності, проте можете бути певними – вона буде прикрасою святкового столу.
- Про пампухи ми вже згадували вище. На ваш смак, готувати звичні нам пампухи зі здобного тіста чи готувати пісні пампухи, проте навряд чи ваш різдвяний стіл без них обійдеться.
- Квасоля або горох. Вони традиційно готуються простим способом: відварюються і присмачуються цибулею, олією, сіллю та перцем.
- Гриби теж готують різними способами. Хтось подає до столу мариновані гриби, хтось готує грибну засмажку чи підливку до вареників та голубців. Варіантів багато, просто оберіть той, який більше до сподоби вам та близьким. Якщо ви не прихильник лісових грибів – завжди можна приготувати грибну страву з печериць.
- Тушкована капуста з грибами. Багато хто готує капусту на Святвечір, що не дивно, адже для українців, капуста – один з основних зимових овочів. Рецепт пісної тушкованої капусти дуже простий: пошатковану капусту кидаємо на кип’яток на 5 хв, тоді зціджуємо і тушимо на олії з попередньо обсмаженою цибулею, лавровим лиском, перцем горошком і сіллю під кришкою до готовності. Якщо ви додаєте попередньо відварені білі гриби – отримуєте незрівнянний аромат.
Без сумніву, цей перелік різдвяних страв на Святвечір можна доповнювати довжелезним списком інших, що були характерними для певних регіонів, місць чи знайомі вам з дитинства. Які готувала ваша бабуся чи мама і з якими для вас асоціюється Різдво.
Найважливішим є приготувати на Святу Вечерю ті страви, що наповнять вас дорогими спогадами, додадуть святкового різдвяного настрою та зігріють вашу оселю миром та спокоєм.
Христос Рождається!