Плов – рецепт традиційної східної страви, що з’явилася кілька століть тому. І сьогодні серед найпопулярніших запитів – як приготувати узбецький плов – рецепт у казані.
Утім, перші згадки страви з’явилися ще в X столітті, а дослідники й досі сперечаються, хто його винайшов – воєначальник Тамерлан чи лікар Ібн Сіна. А хтось впевнений, що рецепт плову біріані має походження з Індії.
Як приготувати плов – рецепт в домашніх умовах
Звичайно ж, кожна кухня має свої особливі секрети приготування. Наприклад, для узбецького плову за рецептом м’ясо, рис і овочі готуються разом, в Таджикистані інгредієнти готують окремо.
У турецький плов за рецептом додають боби, а в Туркменістані замість традиційної баранини або яловичини є безліч рецептів, як приготувати плов зі свинини, дичини або птиці. Багато шанувальників різних рецептів плову насправжки вірять в цілющі властивості цієї страви.
Як приготувати плов – рецепт з курячим філе
Щоб плов з куркою вийшов розсипчастим, його ні в якому разі не можна перемішувати. Як тільки приготували все необхідне: нарізали моркву соломкою, цибулю кільцями, підсмажили все до золотистого кольору, засипали шматочки курки рисом і залили водою – все, залишайте плов у спокої.
Єдине, що можна зробити на самому початку – обережно відокремити рис від стінок казанка, ну, і буквально пару отворів посередині. Далі потрібно чекати, поки википить вода, й укутати казанок, щоб рис добре пропарився – у цьому секрет рецепта плову.
Плов – будь-які зернові культури та розмаїття спецій
Є рецепти плову з будь-яких круп, а пахне він вишуканими ароматами багатьох спецій. Він яскравий і різний – з родзинками, курагою, зернами гранату, цибулею, морквою, кмином, насінням кінзи, карі.
Азербайджанський шах-плов за рецептом – обов’язково з рису «Жасмин» або «Басматі» та баранини, з додаванням аличі, чорносливу, родзинок, каштана та приправи з барбарису й куркуми. За допомоги тонкого лаваша формують королівську корону, у якій подають плов. А на цій сторінці знайдете, як приготувати пісний плов.
Жителі східних країн кажуть, що плов – живий
Саме тому його не можна протикати виделкою, й традиційно плов їдять руками. Це вважається проявом поваги до стародавньої культури та багатовікових традицій.