blank

Кіноа: що це за крупа, користь і шкода, як готувати

Для більшості з нас кіноа є новою, абсолютно незнайомою культурою. Однак історія підтверджує її існування протягом багатьох тисячоліть. Кіноа використовували ще племена стародавніх індіанців, що мешкали на схилах Анд. Насіння кіноа вони використовували в їжу, для проведення обрядів.  

Що таке кіноа

Минув час, і кіноа була надовго забута. Тільки в середині минулого століття про неї знову згадали. Абсолютно несподівано з’ясувалося, що кіноа є однією з найцінніших екологічно чистих культур. Відрізняється невибагливістю, зростає у будь-якому кліматі. Кіноа, або Мавританська Лобода, може утворювати цілі зарості, сягаючи у висоту чотирьох метрів. Виглядає декоративно під час цвітіння: суцвіття зібрані у високі «свічки з великої кількості жовтих, червоних і білих квітів невеликого розміру. Насіння схоже з гречаним, відрізняючись тільки за кольором.  

Корисні властивості кіноа

Унікальна рослина має безліч корисних для здоров’я властивостей. 

  • Завдяки великій кількості флавоноїдів, є потужним антиоксидантом.
  • Містить багато клітковини, корисної для ШКТ. 
  • Покращує роботу серцево-судинної системи, знижує рівень холестерину.
  • Підходить для людей, яким протипоказаний глютен.
  • Зерна містять комплекс мінералів, вітамінів групи В.  
  • Каша з кіноа корисна хворим на цукровий діабет. 
  • Страви з крупи кіноа ідеальні для вегетаріанців і веганів. 
  • Регулярне застосування крупи кіноа сприяє здоровому довголіттю, відсуває запуск процесів старіння.

Фолієва кислота кіноа ефективна при схудненні

Прискорює обмін речовин, допомагає спалювати жири. Велика кількість рослинного білка дозволяє худнути смачно та безпечно. Страви з кіноа забезпечують відчуття ситості, регулярне спорожнення кишківника. Допомагають підтримувати здоров’я волосся, шкіри та нігтів, покращують засвоєння кальцію організмом.

Протипоказання кіноа

Страви з кіноа практично не мають протипоказань, шкоди організму може завдати тільки рідкісна індивідуальна непереносимість продукту. Не варто прагнути включати її в раціон молодим матерям, дітям до двох років. З обережністю слід використовувати кіноа людям з хворобами нирок.   

Як смачно приготувати кіноа 

Перш ніж готувати кіноа, варто знати, що калорійність крупи становить 368 ккал на 100 г продукту. На смак вона нагадує коричневий рис, але з більш вираженим горіховим присмаком. Кіноа використовується у відварному вигляді, в супах. Кіноа біла має м’який смак, її використовують для випічки, у відварному вигляді як гарнір. Червона і чорна – добра для приготування салатів. 

Кіноа чорна – як приготувати

Щоб позбутися гіркоти в стравах з кіноа з червоними, чорними зернами, потрібно замочити насіння в холодній воді на 2-4 години. Як готувати кіноа –  варити краще під кришкою в співвідношенні крупи і води 1:2. Після закінчення варіння для насиченого смаку можна укутати кашу з кіноа. Біле зерно готове до вживання вже через 15 хвилин, червона кіноа – через 20, чорна кіноа – за півгодини. 

Рецепти страв з кіноа 

Хоча кіноа не настільки поширена в нашій країні як гречка або рис, але вже є безліч простих рецептів з кіноа.  

  • Густий вегетаріанський суп – квасолю та кіноа потрібно замочити на ніч у холодній воді. До рецепта можна включити моркву, помідори, кабачки, зелень, інші овочі. 
  • Салат з кіноа – солодкий перець, огірок, зелену цибулю, зелень дрібно порізати, моркву натерти на тертці. Залити заправкою з соку лимона, рослинної олії, цукру, солі та перцю чилі.
  • Печиво з кіноа – змолоти крупу в кавомолці, додати масло вершкове, пшеничне борошно, цукрову пудру й замісити тісто. Скачати ковбаску, обваляти в зернах кіноа, обернути плівкою і відправити в холодильник. Застиглу ковбаску порізати на невеликі порційні шматочки, викласти на деко та випікати при 180°С.

Як вибрати кіноа

Зерна відрізняються за кольором: білий, червоний і чорний, але мають однаковий рівень поживності. Єдиною відмінністю є більш гіркий смак темного насіння, що пояснюється наявністю в оболонці сапонінів. Пакет з відкритою кіноа рекомендується зберігати в темному і прохолодному місці. Адже на смак крупи впливає те, що вона здатна вбирати запахи, а при довгому зберіганні відкритої пачки гіркий смак може стати більш помітним.  

Прокрутка до верху