Традиційний різдвяний штоллен
Штоллен готується за кілька тижнів перед Різдвом. Після повного охолодження, він загортається у плівку та фольгу і так може зберігатись до двох тижнів.
Смак штоллена з часом лише покращується, волога з сухофруктів добре проникає у тісто. А ром є чудовим природним консервантом.
Інгредієнти для штоллена
Сухофрукти, цукати та горіхи для традиційного різдвяного штоллена можна замочити в ромі на триваліший час 24-48 годин: смак десерту від цього тільки виграє.
Stollenfest у Дрездені влаштовують щорічно вже майже чверть століття. А перший штоллен був спечений ще у 1329 році – це був пісний десерт без молока та масла.
Штолен
Якщо ви шукаєте ідеальний рецепт штоллена і не знаєте на чому зупинитись – можете сміливо припиняти пошуки, тому що ви його знайшли! Домашній рецепт штоллена – цієї фантастичної різдвяної випічки підкорить вас раз і назавжди.
Друкувати
Pin
Оцінити
Інгредієнти для рецепту
Тісто:
- 235 mg теплого молока
- 3 tsp активних сухих дріжджів
- 500 g борошна
- 1 велике яйце + 2 жовтки
- 170 g вершкового масла
- цедра з одного лимона
- 100 g цукру
- 2 tsp якісного ванільного екстракту або ванільний цукор з натуральною ваніллю
- 1 tsp солі
- 0.5 tsp меленого мускатного горіха
- ¾ меленого кардамону
- 0.5 tsp меленої кориці
- 230 g марципану
Сухофрукти:
- 250 g родзинок
- 90 g лимонних цукатів, нарізаних дрібними кубиками
- 90 g помаранчевих цукатів, нарізаних дрібними кубиками
- 90 g мигдалю без шкірки, нарізаного плястерками
- ⅓ склянки темного рому
Глазурування:
- 100 g розтопленого вершкового масла
- цукрова пудра
Кроки приготування
- Якщо мигдаль зі шкіркою, його потрібно почистити. Для цього потрібно занурити горіхи у крутий кипяток і кипятити рівно 1 хвилину, не більше. Після чого відкинути мигдаль на друшляк, добре промити холодною водою, обсушити паперовим рушником, а тоді пальцями зняти шкірку.
- Замочити в ромі родзинки цукати і горіхи і відставити в бік, поки готуватиметься тісто.
- Розчинити дріжджі у теплому молоці разом з 2 столовими ложками цукру і залишити на 10-15 хв у теплому місці підрости.
- Якщо ви користуєтесь комбайном для замішування тіста, змішайте разом в чаші для тіста борошно, решту цукру, яйце, жовтки, ваніль, цедру кардамон, корицю, мускатний горіх, додайте дріжджі з молоком. Змішайте ложкою до однорідності, а тоді вимішувати на режимі замішування тіста 7-8 хвилин. Якщо ви вимішуєте тісто руками - зробіть у борошні заглибину, додайте дріжджі, яйце та жовтки, масло і всі решту інгредієнти і місіть біля 10 хв, тісто повинно бути гладке та однорідне. Сформуйте кулю, легко змастіть її олією або маслом, поклдіть у високу посудину, накрийте рушником і залиште у теплому місці без протягів мінімум на 1 годину. Тісто повинно збільшитись в розмірі вдвічі.
- Дати стекти рому з сухофруктів та горіхів і добре їх відтиснути, щоби в тісто не попадало багато вологи. Посадити тісто, обмявши його декілька разів і додати горіхи з сухофруктами, акуратно перемісити. Якщо тісто стало надто вологим, додати трішки борошна, але бути обережними, щоби не зробити тісто загустим. При місінні воно повинно легко відставати від стінок посудини.
- Викласти тісто на присипану борошном робочу поверхню і розділити його на дві однакові частини. Якщо ви використовуєте в рецепті марципан, розділіть його на дві рівні частини і сформуйте з них ковбаски. Розкачати кожну частину тіста в овали товщиною приблизно 2-3 см, покласти марципан по ценрту і обгорнути краями тіста так щоби марципанова “ковбаска” опинилась всередині штоллена.
- Застелити форму, на якій будуть пектись штоллени, пергаментом, викласти їх на форму залишаючи достатньо місця між ними і залишити рухатись на 40-60 хвилин у теплому місці без протягів. Коли штолени виростуть, забрати родзинки, що виступають з тіста, тому що під час випікання вони горітимуть.
- Поки штолени ростуть, нагріти духовку до 180 градусів. Випікати штолени протягом 30-40 хвилин, поки вони не стануть гарного золотого кольору. Дати постояти 5 хвилин, тоді попроколювати їх зубочисткою в багатьох місцях. Це допоможе маслу проникнути всередину, тоді добре змастити штолени розтопленим теплим маслом і відразу щедро посипати цукровою пудрою, втираючи її по всій поверхні штоллена.