Різдво – одне з найдавніших улюблених свят українців. Це час, коли родини збираються разом, щоб поділитися теплом, любов’ю та смачними стравами. Зануримося в атмосферу українського Різдва та дізнаємося більше про його традиції.
Історія Різдва Христового
Історія Різдва сягає своїх коренів у давнину і пов’язана з народженням Ісуса Христа. За християнським віровченням, саме в цей день народився Спаситель світу. Свято Різдва відзначається християнами у всьому світі, кожна країна має свої особливі традиції та звичаї.
Святкуванню Різдва в Україні передує 40-денний піст, який триває з 15 листопада по 24 грудня. Цей піст називається Пилипівським, тому що починається після дня святого Пилипа. Традиційно віряни відмовляються від м’ясних, молочних страв, яєць, щоб очистити тіло й душу напередодні великого свята.
Різдвяні традиції в Україні
В Україні Різдво святкують 25 грудня за Новоюліанським календарем. Різдво має глибокі корені та поєднує в собі християнські та язичницькі обряди. Вважається другим важливим святом після Великодня.
Святвечір
Одним з головних атрибутів українського Різдва є Святвечір. Це пісна, але багата вечеря, яка починається з появи першої зірки на небі. Вся родина збирається за одним столом. Трапеза традиційно починалася з молитви.
Головною стравою Святвечора є кутя. На столі також мають бути 12 пісних страв, що символізують 12 апостолів. Усі члени родини обов’язково мають спробувати кожну страву, запиваючи узваром.
Під час вечері намагалися не вставати з-за столу, розмовляли тихо.
Вважалося, що саме у Святвечір духи покійних родичів мають завітати до оселі. Тому для них залишали кутю, інші страви та столові предмети.
Дідух
Дідух – це головний символ українського Різдва, важливий елемент декору. Його виготовляють з пшениці, вівса або жита, і він символізує достаток і благополуччя в родині.
Колядування
Після Святвечора починається колядування. В різних місцевостях України по-різному – десь одразу після Святвечора, на Гуцульщині – як закінчиться Богослужіння, на Поділлі – на другий день з самого ранку.
Колядники ходять від хати до хати, співають колядки, щедрівки і вітають господарів зі святом. Колядують діти, парубки та дівчата. Найважливіше віщування щасливої долі пов’язувалося саме з приходом колядників у хату.
Різдвяний вертеп
Веселий Вертеп – це народний ляльковий театр, що зображає біблійну історію про народження Ісуса Христа. В Україні популярний і живий вертеп. Ролі у ньому виконують люди у відповідних костюмах. А вистави представляють короткі змістовні біблійні історії, розказують про традиції свята.
Різдвяні прикмети
З Різдвом пов’язано багато народних прикмет.
- У Святвечір заведено запалювати в будинку свічки, щоб притягнути благополуччя та успіх.
- Опівночі з 24 на 25 грудня потрібно відчинити всі вікна та двері, щоб впустити світле свято в будинок.
- Вважається – яка погода буде на Різдво, така буде і протягом року.
- Наступного ранку після Різдва заведено вітатися «Христос Народився!» та відповідати «Славімо Його!»
- Якщо в надвечір’я Різдва побачити у небі зірку, що падає, загадане бажання обов’язково здійсниться.
- Якщо на Різдво випаде сніг, то рік буде врожайним.
- А якщо небо ясне, то літо буде спекотним.
Що зробити в переддень Різдва
- Було заведено проводити різноманітні обряди напередодні Різдва – символічне програмування добробуту та врожаю на майбутній рік.
- Рекомендується цілий день перед Святвечором нічого не їсти.
- Перед святом варто одягнути світле вбрання, не допускається темний, особливо чорний одяг.
- Слід щиро попросити вибачення у тих, кого, можливо, скривдили.
- Важливо відпустити всі образи – тоді в душі поселиться мир.
Що не можна робити на Різдво?
Існує також ряд заборон, пов’язаних з Різдвом. Наприклад, на Святвечір не можна працювати, сваритися і лаятися. Не рекомендується позичати гроші або речі, щоб не втратити своє щастя, і самому щось просити позичити.
З початку різдвяних свят забороняється будь-яка велика робота протягом наступних 12 днів.
Різдво в Україні – торжество доброти, співчуття та милосердя
Це низка сімейних традицій, звичаїв і вірувань, які передаються з покоління в покоління. Це час, коли люди згадують про своїх предків, дякують за все добре і з надією дивляться в майбутнє.
І зовсім не важливо, скільки страв буде за вашим столом, і якої сили є ваша віра. Головне – проведіть цей зимовий вечір з близькими, тими, хто вам дорогий! І це є найголовнішим різдвяним дивом – знати, що тебе люблять.
Бажаємо вам щасливого сімейного вечора, теплого та світлого Різдва!