blank

Сало – користь та шкода

Свиняче сало – одне з головних джерел тваринних жирів, є об’єктом уваги з боку медиків і дієтологів. Прихильники стверджують, що сало – продукт цінний та незамінний. Противники вживання тваринних жирів наводять аргументи про шкоду свинячого сала.

Корисні властивості свинячого сала

Свиняче сало – це товстий шар підшкірного жиру, у якому накопичуються біологічно активні речовини, жиророзчинні вітаміни та антиоксиданти. 

  • У салі містяться вітаміни А, Е, D, F, мікроелементи, насичені та ненасичені жирні кислоти. 
  • Сало є джерелом цінних кислот: пальмітинової, олеїнової, лінолевої, ліноленової та стеаринової.
  • Завдяки сприятливому впливу на нервову систему, його сміливо можна назвати антидепресантом природного походження.
  • Сало використовують як народний засіб для лікування кашлю, бронхіту та застуди. 
  • Корисні властивості сала посилюються при вживанні його з часником.

Найціннішою є арахідонова поліненасичена жирна кислота. Вона покращує роботу головного мозку, серцевого м’яза, впливає на роботу нирок та покращує склад крові, виводячи з неї холестеринові бляшки. Дотримуючись правила Гіппократа – протилежне лікується протилежним, при підвищеному рівні холестерину варто з’їдати щодня по невеликій скибочці сала. І нормалізація рівня холестерину гарантована.

сало

Шкода сала

Сало дуже калорійний продукт: у 100 грамах міститься близько 800 ккал. Це означає, якщо ви не плануєте витратити всю отриману від цього продукту енергію, то гарантовано ризикуєте набрати зайву вагу. Добова норма сала на день – 12-15 грамів. Спортсменам та людям із високою фізичною активністю дозволяється з’їдати більше. Не рекомендується їсти сало при захворюваннях органів травлення, нирок та печінки.

Яке сало корисно їсти?

Сало краще вживати термічно необроблене, свіже чи солоне. А смажене сало лікарі їсти не рекомендують, адже під впливом високих температур склад жирів змінюється не на краще. Також не рекомендується їсти сало з вуглеводами, тобто з хлібом, оскільки ризик погладшати набагато вище. Але все ж таки більшість з нас любить їсти сало в копченому, вареному, тушкованому або смаженому вигляді. 

Сало, нарізане дрібними шматочками для шпигування ковбас, називають німецьким словом шпик або шпиг. Невеликі обсмажені шматочки сала називаються шкварками, їх використовують як інгредієнт багатьох страв. Топлене сало – це смалець. Із салом можна готувати засмажку, начинку для вареників, зробити галушки, котлети. Солоному салу можна додавати нові смакові нотки завдяки додаванню спецій та пряних трав.

Як сало зберігати?

Найкраще зберігається солоне сало. Його потрібно зберігати в холодильнику в герметичному пакуванні, щоб запобігти окисленню. Сало має бути білого кольору з рожевим відтінком, але в жодному разі не жовтим, адже це означає, що жири почали окислюватися. Також сало можна заморозити, діставати з морозильної камери та нарізати тоненькими пластинками.

Прокрутка до верху