У давнину оливкові дерева вважалися божественними рослинами. Олія з оливи називалася рідким золотом і використовувалася не тільки в кулінарії, але і для освячення храмів. Її медичні властивості визнавав сам Гіппократ. Вже тоді було відомо, що високий вміст поліфенолів і жирних кислот в олії дозволяє зменшити ризики серцево-судинних патологій, діє як протизапальний та антибактеріальний засіб.
Чим корисна оливкова олія: склад та харчова цінність
Основний секрет оливкової олії у неповторному поєднанні корисних компонентів, які засвоюються людським організмом майже на 100%. В оливковій олії міститься велика кількість антиоксидантів і вітаміну Е, без якого неможливо засвоєння вітамінів А, К.
Користь для здоров’я
Оливкова олія дуже корисна для травної системи, покращує діяльність кишківника. Жовчогінна дія – рідкісна й цінна властивість, яка не притаманна іншим рослинним оліям. Є натуральним засобом профілактики серцево-судинних захворювань, секрет – у рекордній кількості мононенасичених жирних кислот. Оливкова олія особливо корисна дітям і вагітним жінкам. Вміст на 100 г олії холодного віджиму має такі показники:
- Стеаринова кислота 2,5 г.
- Лінолева 12 г.
- Пальмітолеїнова 1,55 г.
- Олеїнова 64,9 г.
- Омега-6 12 г.
- Арахінова 0,85 г.
- Пальмітинова 12,9 г.
Разом із жирами, в олії містяться вітаміни В4, фосфор, кальцій, калій, залізо.
Користь оливкової олії для здоров’я
Застосування «рідкого золота» має надто корисний вплив на наш організм:
- Виводить токсини та шлаки.
- Знижує рівень шкідливого холестерину.
- Зменшує хронічні запалення.
- Розширює судини та допомагає нормалізувати артеріальний тиск.
- Перешкоджає передчасному старінню.
- Захищає шкіру від негативного впливу зовнішнього середовища, робить її м’якшою та еластичною.
- Зменшує ризик розвитку діабету.
- Відновлює клітини суглобових хрящів, позбавляє від болю, зменшує скутість рук при артриті.
Оливкова олія при схудненні
Попри високу калорійність (898 ккал на 100 г), оливкову олію допускається додавати до раціону при схудненні. Якщо раз на день заправляти салат олією, це не завдасть жодної шкоди фігурі. Природні жири, що входять до її складу, є основним фактором у боротьбі з ожирінням. Завдяки мононенасиченим кислотам можна швидко насититися, що повністю виключає переїдання.
В кулінарії
Використовують олію, безпосередньо додаючи її до свіжих салатів і тушкованих або смажених овочів, гарнірів. Можна подавати як легку закуску, змішуючи оливкову олію, лимон, щіпку солі та орегано або іншої свіжої чи сушеної трави, як альтернативу вершковому маслу до хліба. Для закуски по-грецьки подають хліб, оливки й сир фета з оливковою олією.
- Використовуйте олію, безпосередньо додаючи її до свіжих салатів і тушкованих або смажених овочів, гарнірів.
- Подавайте до сніданку або як легку закуску протягом дня, змішуючи оливкову олію, лимон, щіпку солі й сушеного орегано або іншої свіжої або сушеної трави, як альтернативу вершковому маслу до хліба.
- Для закуски по-грецьки подавайте хліб, оливки й сир фета з оливковою олією.
Для смаження
Оливкова олія є найкращою для смаження, адже зберігає структуру при високих температурах до 240°С і не горить. Олія практично не окислюється, тому її можна використовувати для приготування різноманітних страв: розігрівати, пасерувати, смажити, насолоджуючись приємним натуральним ароматом.
Як правильно вибрати
Важливо пам’ятати, що високоякісна олія дешевою бути не може. Адже збирають оливки вручну, з одного дерева – близько 8 кг оливок, а для виробництва 1 л олії потрібно 5 кг оливок.
- Найкраще купувати ароматну олію першого віджиму Extra Virgin з пряною гіркотою, адже вона зберігає антиоксиданти та біологічно активні речовини з оливок.
- Позначення DOP/IGP/PDO або BIO вказує на походження олії, це європейське маркування продуктів, що виробляються на одній конкретній території – від вирощування дерев до пакування.
- Олія Pure – це суміш нерафінованої оливкової олії Extra Virgin і рафінованої оливкової олії, очищеної від різних домішок. Має легкий аромат, позбавлена гіркоти.
- Оливкова олія Pomace – є сумішшю рафінованої оливкової олії Pomace та оливкової олії Virgin. Не має смаку та запаху, але зберігає багато корисних речовин.
Основне правило – чим молодша олія, тим корисніша. Оливкова олія не повинна зберігатись довше 18 місяців з моменту виробництва.
[cooked-recipe-list show=”10″ width=”600px” style=”modern” hide_author=”true”]