Насіння чіа все більше набуває популярності та широкого використання. В одних країнах – це традиційний компонент місцевої кухні, а в інших – справжня новинка. Найчастіше їх застосовують люди, які намагаються харчуватися правильно. Чіа додають до сніданків, смузі, десерти або ж у випічку.
Сприятливий хімічний склад та невисока калорійність дозволяє використовувати насіння практично всім людям. До речі, це справжнє джерело клітковини!
Корисні властивості чіа
Завдяки великому вмісту клітковини, вони спроможні знизити «поганий» холестерин, покращити травлення, втамувати відчуття голоду та регулювати вміст цукру у крові.
Вітамінний комплекс та антиоксиданти допомагають покращити імунітет, запобігти вірусним захворюванням та вільним радикалам. Вони також впливають на стан шкіри, роблячи її гладенькою та здоровою.
Кальцій, Омега-3 та бор позитивно позначаються на здоров’ї кісток та м’язів. Щоденне вживання насіння чіа зміцнить їх структуру та покращить роботу.
Також, у них міститься фосфор та магній, які мають високий вміст білка. Це головний компонент для збільшення м’язів тіла. Тому фахівці рекомендують вживати цей продукт, якщо ви активно займаєтеся спортом та намагаєтеся створити підтягнуте тіло з рельєфами.
Насіння чіа для схуднення
Дієтологи рекомендують використовувати цей продукт під час різних дієт. Відмінний хімічний склад покращує обмін речовин та травлення. Насіння у поєднанні з натуральним йогуртом насичують організм поживними речовинами та втамовують голод.
У 100 грамах цього продукту міститься близько 480 калорій. Так, цифри великі, але основу жирів становлять жирні кислоти, тобто Омега-3 та Омега-6. Вони є незмінними для нашого організму, адже беруть участь у багатьох функціях та хімічних реакціях.
Насіння чіа у кулінарії
Часто люди створюють різноманітну їжу з насіння чіа. Їх застосовують у приготуванні сніданків, смузі, боулів, десертів та при випіканні. Вони відмінно поєднуються з різними натуральними фруктами та рослинним молоком.
Наприклад, ви можете приготувати смузі-боул, додаючи кокосове та соєве молоко, ягоди годжа, ягоди журавлини, чіа зернятка, авокадо, банан та чорницю. Можна все відразу збити, а зверху прикрасити чіа зернятками, насінням соняшника, чорницею та нарізаним бананом.
А ви любите чіа насіння?
[cooked-recipe-list show=”10″ width=”600px” style=”modern” hide_author=”true”]