З давніх часів і донині гранат вважають найкориснішим фруктом. Він містить величезну кількість важливих вітамінів, які необхідні для нормального функціонування організму. Корисний гранат знайшов своє застосування не тільки в кулінарії, а й у медицини та косметології. Його досить незручно чистити, тому багато хто утримується від його вживання, але дарма.
Яку користь може принести гранат?
Якщо вживати цей фрукт постійно, можна значно підвищити гемоглобін та покращити загальний склад крові. Всі корисні компоненти граната здатні поліпшити діяльність системи травлення й згортання крові. Завдяки цьому гранат є корисним і надзвичайно необхідним продуктом у боротьбі з ковідом. Свіжий сік, з тільки що вичавленого граната, здатний нормалізувати тиск. Крім того, гранат використовують як ліки проти безсоння. Для цього білі перетинки необхідно висушити й заварювати як заспокійливий чай, який слід пити перед сном.
Десерти й соуси з граната
Зазвичай гранат корисно вживати у свіжому виді. Але можна приготувати оригінальне желе, чергуючи молочний шар і яскравий гранатовий. А можна ще простіше – перемішати зерна граната з морозивом, густими вершками й шматочками безе. Чай, заварений на висушених квіточках граната, має червоний колір, приємний кислуватий присмак. Популярний соус наршараб готують випарюванням гранатового соку протягом години. В Індії висушене подрібнене насіння граната використовують як суху приправу до різних страв.
Зберігати гранати можна довго
Плоди можуть відрізнятися відтінками й насиченістю кольору – яскраво-червоні й більш бляклі рожеві. Головне, щоб колір шкірки був рівним, а текстура щільною, тонкою й сухою. Цілі плоди граната можна зберігати у сухому, прохолодному й добре провітрюваному місці протягом 1-2 місяців. Якщо потрібно більш тривале зберігання, покладіть цілий фрукт у щільний пакет і заморозьте. У морозильній камері зберігати гранати можна тривалий час.
[cooked-recipe-list show=”10″ width=”600px” style=”modern” hide_author=”true”]