Інколи зовсім не хочеться якихось складних екзотичних страв. І тоді ми згадуємо про звичайну картоплю в мундирах, квашені огірки, духмяний часничок з сіллю та олійкою, ну і, звичайно, тоненько порізане сало! Таке свято можна влаштувати й не тільки на День сала, а коли забажається. А хіба український борщ без сала та часничку смакує? А шматочок сала, нанизаний на гілочку та підсмажений на багатті? А смажена яєчня зі шкварками? Не лякайтеся, ніхто не каже, що шкварки потрібно обов’язково з’їсти геть усі!
Сало – це не просто продукт або страва, це – філософія
Подейкують, що сало завжди було їжею бідняків. Мовляв, м’ясо дороге, а сало, кістки та решта – то відходи. Здається, десь щось наплутали, коли складали історичні переписи. Недарма ще римські легіонери обов’язково їли сало, щоб мати сили у походах. У всіх народів сало – то є абсолютно незамінний продукт. Німецький шпик, польська слонина, шпик по-угорськи, балканська солонина, американський фетбек, англійський бекон, італійське лардо, наше рідне українське сало – воно є практично у кожній національній кухні.
Сало – кухарські традиції
Найкориснішим вважається сало завтовшки 2,5 см. Для засолювання у свіжому салі гарно очищаємо шкірку, нарізаємо на шматочки середнього розміру й щедро посипаємо сіллю. Складаємо у глибокий посуд, щільно закриваємо та ставимо у холодильник на 8-10 годин. Просолене сало викладаємо у банку й зберігаємо на холоді. Можна просто почистити й заморозити сало невеликими шматками, а потім нарізати тоненькими смужками.
Є рецепти засолювання сала з часником та перцем – червоним або чорним. Якщо сало перекрутити на м’ясорубці, додати спеції та сіль, отримаємо такий собі паштет, з яким можна робити чудові канапки. Смалець, копчене сало з прошарками м’яса, сало у розсолі, сало у яскраво-жовтому цибулинні, сало в шоколаді – рецептів безліч. Сало і раніше не тільки їли, на ньому готували інші страви, використовували у випічку.
Сало у народних рецептах
Можливо, пам’ятаєте, декілька років потому була така безглузда реклама: «Олія соняшникова найвищого гатунку без холестерину». Апріорі в олії холестерину не може бути, адже вона має рослинне походження. А ось у салі холестерин є. Проте поліненасичена жирна арахідонова кислота, що міститься у ньому, як раз таки регулює холестериновий обмін.
І хоча у нас сайт «Файні рецепти», а не медична енциклопедія, наведемо лише декілька народних рецептів лікування, про решту ви зможете поцікавитися самі:
- Шматочок несолоного замороженого сала натщесерце – чудовий жовчогінний засіб.
- Сало – ефективний антидот у токсикології.
- Зовнішньо сало використовують при артритах, артрозах, бронхітах, термічних опіках, обмороженні.
- Сало знімає зубний біль.
- Сало містить селен, вітаміни А, Е, Д, вкрай необхідні спортсменам, вагітним та молодим мамам.
Сало сниться до багатства
З салом проводили магічні обряди. Тривалий час з нього робили мило. Змащували вогнепальну зброю та гармати для захисту від іржі. Робили свічки. З появою замінників продуктів та численної кількості рослинних олій, споживання сала зменшилося. Періодично з’являлися псевдонаукові докази шкідливості свинячого жиру. Проте, справжні українці не потребують якихось виправдань для сала – ми як їли його, так і будемо їсти.