Сезон огірків можна вважати відкритим, а це означає, що варто дізнатися все про хімічний склад та поживністю овоча. Це один з найпоширеніших продуктів, який має широке використання як у кулінарії, так і в косметології. Завдяки сприятливому складові, а саме наявності вітамінів В, Е, РР, С, А та природніх мінералів, огірки рекомендовано додавати до свого раціону.
Користь огірків
Фахівці стверджують про низьку калорійність цього продукту, адже він на 95% складається з води. Відповідно, огірки мають низьку калорійність та високу поживність.
Часте вживання їх призводить до зняття набряків, нормалізації роботи серця, протидіє захворюванням печінки та зниженню артеріального тиску. Рекомендовано внести огірки до свого раціону тим, хто бореться із захворюванням передміхурової залози. Цей овоч також є відмінним болезаспокійливим та жарознижувальним засобом.
Огірки широко використовуються для приготування відбілюючих масок для шкіри. Вони не тільки спроможні покращити колір шкіри, але й зробити її еластичною і пружною. Більшість експертів рекомендують використовувати спиртову огіркову настоянку для жирної шкіри.
Огірки – шкідливі властивості
Попри значні корисні властивості, огірки мають певні протипоказання. Зокрема, не рекомендується їх вживати при:
- підвищеній кислотності шлунка;
- наявності гастриту;
- виразки.
Мариновані огірки не варто вживати тим, хто бореться з атеросклерозом, підвищеним артеріальним тиском та захворюваннями печінки.
Огірки – смачні рецепти
Про часте використання огірків у кулінарії можна говорити доволі довго. Та все ж, найбільше їх використовують для приготування салатів, розсолу, маринадів та солоної випічки.
Літо – саме час для численних варіацій закруток. Ви можете приготувати хрумкі мариновані огірки, які матимуть пікантно-солодкуватий присмак. Вони стануть відмінним доповненням до будь-якої м’ясної страви або ж картопляного пюре.
Популярними залишаються квашені огірки. Статистика показує, що більшість господарів віддають перевагу саме такому способу закрутки. Вони відзначаються не тільки хрумким та духмяним смаком, але й відмінним розсолом.
А які інші цікаві факти і рецепти знаєте ви?
[cooked-recipe-list show=”10″ width=”600px” style=”modern” hide_author=”true”]