Рис – один із найпопулярніших гарнірів, але домогтися його оптимальної консистенції під час варіння буває непросто. Перша умова для розсипчастого рису – правильна пропорція крупи та води.
Кількість води залежить від сорту рису. Простіше розсипчастим приготувати довгозернисті сорти рису.
Як підготувати рис до варіння
Слід обов’язково готувати крупу до варіння. Щоб не склеювалися крупинки і рис вийшов розсипчастим, потрібно ретельно промити крупу холодною водою, а потім замочити.
При замочуванні рису час варіння зменшиться. Рис позбудеться крохмалю та не буде склеюватися.
Шліфований рис слід замочувати на 1-3 години. Нешліфований рис замочують значно більше – до 24 годин, періодично міняючи воду.
Але в деяких рецептах рис має бути в’язким, наприклад, для приготування ризотто або суші. Щоб зберегти подібні властивості, не потрібно крупу попередньо замочувати.
Обсмажування перед приготуванням
Перед готуванням слід промитий рис злегка обсмажити на сковороді у мінімальній кількості олії. Обсмажувати рис необхідно до зміни кольору зернят з напівпрозорого до щільно-білого.
Цей спосіб підготовки до приготування розсипчастого рису досить універсальний, він підходить для будь-якого сорту рису.
Замочування та гарне промивання
Після замочування перед варінням потрібно додати у воду трішки олії та солі, це допомагає рису залишатися розсипчастим. Але цей спосіб не підходить для приготування рису жасмин, оскільки він перетвориться на в’язку кашу.
Скільки потрібно води, щоб зварити розсипчастий рис
Правила, як варити рис, різняться в залежності від сорту крупи. Наприклад, пропорції для приготування довгозернистого або середньозернистого рису – 1 частина рису та 3 частини води.
Круглозернистий рис готують у пропорції 1:2,5 відповідно, а пропарений 1:1,5. Нешліфований рис бурий, чорний та червоний – у пропорції 1:4.
Скільки часу варити розсипчастий рис
Для шліфованого рису час варіння на маленькому вогні становить 20 хвилин. Після цього каструлю потрібно залишити на 15 хвилин для настоювання.
Існує інший спосіб приготування розсипчастого шліфованого рису: після закипання рис варять 5-7 хвилин, після чого потрібно укутати каструлю рушником і дати рису настоятися протягом 30-40 хвилин.
Нешліфований рис необхідно варити після тривалого замочування також досить довго. Бурий – протягом 45-50 хвилин, червоний та чорний ще більше – 60-70 хвилин.
Які спеції додавати
Рис легко просочується ароматом та смаком спецій і трав, що додаються в нього. Спеції можна додавати в крупу як під час варіння, так і в уже приготовану страву.
Іноді рис варять на молоці, м’ясному чи курячому бульйоні. Найчастіше в готуванні використовують:
- Шафран.
- Каррі.
- Кардамон.
- Зіру.
- Кмин.
- Корицю.
- Гвоздику.
Як приготувати розсипчастий рис у каструлі
Краще використовувати посуд з товстим дном. Перед тим, як засипати крупу, підсоліть воду та доведіть її до кипіння. Коли рідина почне вирувати, вогонь потрібно зменшити до мінімуму.
Варити рис потрібно під закритою кришкою. Проте, деякі кулінари радять заливати рис холодною водою, особливо попередньо замочений, щоб його смак розкривався поступово.
Приготування розсипчастого рису у великій кількості води
Потрібно промитий рис висипати у каструлю з великою кількістю окропу. Тобто рис має варитися у значно більшому обсязі води, ніж він може увібрати. Щойно рис готовий, відкиньте його на сито або друшляк, щоб уся зайва вода пішла.
Відразу ж рясно полийте рис заздалегідь заготовленим окропом, промиваючи його. Дайте воді добре збігти протягом 4-5 хвилин. Саме при цьому способі варіння виходить ідеально розсипчастий рис.